Dio Biela Dolina

Odkaz pradeda Maxa pravnukovi Jakimu

Náš Max sa narodil 03. 11. 2002 na Slovensku, v  chovateľskej stanici Biela Dolina. Jeho rodné meno je Dio Biela Dolina, ale pre nás a priateľov je MAX. Jeho mama je Carmen Biela dolina a  otec Amor nad Amfiteátrom. Po takých výborných rodičoch zdedil Max všetky predpoklady byť vzorovým predstaviteľom svojho plemena a víťazom výstav. Tešíme sa, že bolo tomu tak, a  že ho súťaženie bavilo o čom svedčia viaceré jeho pekné úspechy.

Maxa sme si priviezli domov ako 10 týždňovú bucľatú bielu guličku. Hneď sa spriatelil s  celou rodinou a  získal si naše srdcia. Tak ako rástol, postupne sme prichádzali na všetky jeho skvelé vlastnosti. Bol to výborný, bystrý a  pracovitý pes. Mal dobrú povahu a bol priateľský k ľuďom. Na zverenom území strážil bdelo a  neohrozene a bol skutočne ostražitý a neúplatný. Kam prišiel pútal pozornosť svojim majestátnym zjavom a krásnou bielou srsťou, vzbudzoval pocit, že je všade pánom. Voči niektorým príslušníkom rovnakého pohlavia a  rovnakej stavby tela sa správal trošku dominantnejšie, avšak vzhľadom na jeho dobrú výchovu sa to prejavovalo len demonštratívnej polohe.

Pri pobyte v  prírode bol veselý, aktívny a  temperamentný. Rád behal a  priam miloval  beh na dlhé trate, najradšej sa takto „venčil“ v malebnej Kúrskej doline, ktorú mal zbehanú tak, až brázdy po lúkach ostávali. Beh si vychutnával svojim charakteristickým ladným cvalom. Behal rovnako rád v  lete na tráve, ale aj v  zime, na snehu. Pohyboval sa rýchlo v každom teréne, dokonca rýchlejšie ako by ste od takého veľkého psa čakali. 

Max už od malička miloval cestovanie. Vždy keď sa otvoril kufor auta, bol pripravený vyštartovať na výlet. Bolo to príjemné, pretože s  takým partnerom sa dalo cestovať po celom Slovensku a  poznávať nové miesta. Náš Max bol jedným z vôbec prvých čipovaných psov na Slovensku, v tej dobe boli čipy ešte veľké, nevieme zabudnúť ako sa aj náš veterinár zapotil pri jeho čipovaní, keď naňho Max hodil spýtavý pohľad, že čo to robí. Max mal tiež vlastný pas s veselou fotkou v zasneženej prírode, ktorú miloval. Udržiaval „družbu“ s fenkou slovenského čuvača Daisy z Belgicka a jeho cestovateľským snom bola návšteva priateľov v Belgicku. 

Náš Max bol výborný pes a skvelý spoločník „do koča aj do voza“. Mali sme skutočne šťastie na tak skvelú povahu a najmä na neuveriteľnú empatiu a lásku tohto štvornohého krásavca. Úžasne sa v ňom snúbili pozitívne vlastnosti strážneho psa, ale aj milota domáceho maznáčika, život s ním rozhodne stál zato. Užili sme si spoločných takmer 13 rokov a šťastie ktoré nám priniesol v nás ostane navždy. Nezabudneme ako sa s radosťou vyváľal v poli a pribehol sa pochváliť ako pekne vonia, ale i to ako v noci „poupratoval„ vlnené ponožky, či ako v spánku klusal tak, že ráno sa zdalo, že má svalovicu. Volali sme ho všelijako, ale najmä Maxinko či pán pes. Ale inak počúval na všetky mená vyslovené s láskou. Bolo nám s ním tak príjemne, že sme takmer tri roky abstinovali. Tíško odišiel v septembri 2014, odpočíva v svojej milovanej Kúrskej doline v Malej Fatre. Chýba nám tak veľmi, že vieme, aké požehnanie bolo prežiť s ním všetky tie roky. MAX.

Život je však ten najväčší čarodejník. Priateľská návšteva v júni 2017 v skanzene v Pribiline odhalila, že v maličkej dedinke v Nemecku býva 13 mesačný pravnuk Maxa a hľadá nový domov a milujúcu rodinu. A keďže láska na prvý pohľad existuje, privítali sme v srdci i príbytku Jakinka. Je zvedavý, nebojácny a empatický. Hoci vzrastom a váhou je už v kategórii dospelých, v duši je to stále hravé šteniatko. Rád cestuje, čoho dôkazom bola bravúrne zvládnutá 12 hodinová cesta z Nemecka do nového domova na Slovensku. Už vieme, že zo spánku klusá a už len čakáme kedy začne upratovať ponožky. A kruh lásky sa uzatvára. Vitaj doma JAKI 🙂

Jaki už žije na Slovensku rok a výborne sa tu etabloval. Svoje miesto si našiel nielen v milujúcej rodine, v krásnych Vysokých Tatrách, ale aj v komunite slovenských čuvačov na Slovensku i v Čechách. Priateľstvá z celého sveta naďalej čulo udržiava na na svojom FB profile, ktorý si pravidelne aktualizuje a dopĺňa a to dokonca v troch jazykoch 🙂